ZADANIE NR 3 LISTOPAD

W ramach realizacji projektu „Ekoprzedszkolaki to właśnie MY!”, zorganizowaliśmy happening pod hasłem: „Na ratunek naszej Małej Ojczyzny – Nasze miasto wolne od smogu!”. Podczas wcześniejszych spacerów, zwróciliśmy uwagę na formy ogrzewania, które występują w naszym mieście. Największym dostawcą ciepła jest ciepłownia zlokalizowana na osiedlu Witosa. Jest to zakład spalający tzw. biomasę, której stosowanie obniża emisję szkodliwych pyłów, gazów i innych substancji odpowiedzialnych za tworzenie się smogu.

Podczas wycieczek zauważyliśmy, że najgorszej jakości powietrze pojawia się w centrum miasta, gdzie znajdują się stare kamienice ogrzewane tzw. „kopciuchami”. Kiedy nadeszły pierwsze mrozy postanowiliśmy zorganizować happening, który miał uświadomić zarówno dzieciom, jak i członkom społeczności lokalnej problem zanieczyszczonego powietrza, którym niestety,musimy oddychać. Przemarsz poprzedziliśmy wykonaniem plakatów zachęcających do dbania o czystość powietrza oraz na problem smogu, odczuwanego szczególnie w centrum naszego miasta, a także na zanieczyszczenia związane ze spalaniem w piecach śmieci. Pomimo mroźnej pogody dzieci przemaszerowały ulicami miasta i zachęcały przechodniów do dbania o nasze środowisko lokalne.