WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECKA

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.tatento.pl/a/1270/dlaczego-warto-czytac-dziecku-

Czytanie dzieciom kształtuje i  rozwija wyobraźnię. Gdy czytasz swojemu dziecku  musi   ono  sobie wyobrazić to co słyszy. To wszystko sprawia,  że Twoje dziecko będzie dysponować w przyszłości bogatszym zasobem słów.

Dzięki wspólnemu czytaniu nawiązujesz pozytywny kontakt z dzieckiem co  wpływa  na wzmacnianie więzi rodzinnych, kształtuje empatię , uczy logicznego myślenia.

Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój mowy. Dzieci  od pierwszych chwil życia powinny słyszeć, że się do nich mówi, muszą słyszeć głos. Dzięki temu co słyszą , same uczą się mówić, a potem czytać i pisać.

Kolejna korzyścią płynącą z tej formy spędzania czasu jest rozwój koncentracji  uwagi i skupienia  u dziecka. Dzięki temu nawet dziecko bardzo ruchliwe jest w stanie skupić się przez dłuższy czas, gdy  obiektem zainteresowania będzie ciekawa bajka.

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych to kolejna korzyść z czytania – dziecko łatwiej może nawiązywać  nowe kontakty, w rozmowie z rówieśnikami  chętniej opowiada o swoich ulubionych bajkach czy postaciach.

Książki pomagają się zrelaksować , wyciszyć , uspokoić,  dlatego zaleca się codzienne czytanie dzieciom przed snem.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://przedszkole-montessori.com.pl/2022/04/supermoc-ksiazek-w-domu-jak-czytac-z-dzieckiem/#&gid=#psgal_24411_1&pid=1

KORZYŚCI Z CZYTANIA SĄ OGROMNE. WARTO CZYTAĆ DZIECIOM CODZIENNIE I TO OD NAJMŁODSZYCH LAT. Dzieci, którym się czyta a później  czytają same,  są bardziej kreatywne, samodzielne,  lepiej się rozwijają oraz radzą sobie w dorosłym życiu.

Opracowano na podstawie:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/dlaczego-warto-czytac

https://przedszkole-montessori.com.pl/2022/04/supermoc-ksiazek-w-domu-jak-czytac-z-dzieckiem/#&gid=#psgal_24411_1&pid=1

https://www.tatento.pl/a/1270/dlaczego-warto-czytac-dziecku-