ROZWIJANIE ZASOBU SŁOWNICTWA DZIECI

,,WYMIEŃ PIĘĆ”  to zabawa logopedyczna mająca na celu poszerzanie zasobu słownictwa starszych przedszkolaków. Zadaniem dziecka jest wylosowanie karty z narysowaną rączką i wymienienie pięciu rzeczy według kategorii podanej na karcie.

INSTRUKCJA

PROPOZYCJA REALIZACJI ZABAWY

Karty z czerwoną rączką, mogą zawierać następujące kategorie: pojazdy, rośliny, kształty, kolory, narzędzia, instrumenty, uczucia, meble, budynki, sporty, gry, dni tygodnia, nazwy miesięcy, owoce, warzywa, napoje, do jedzenia na obiad, części ciała, ubrania, do nałożenia na stopy, domowe zwierzęta, zwierzęta z gospodarstwa, dzikie zwierzęta, ptaki, owady, słowa związane z pogodą itp. 🙂

Natomiast karty z zieloną rączką, mogą zawierać prośbę o wymienienie 5 rzeczy, które są: małe, duże, nowoczesne, starodawne [stare], gorące, zimne, smaczne, wesołe, smutne, czerwone, zielone, biało- czarne, ciche, głośne, krótkie, długie, szybkie, powolne, ciężkie, lekkie, twarde, miękkie, ładne, szorstkie itp. 🙂

ZABAWA ma na celu bogacenie słownika czynnego – na początku zabaw z łapkami można wymieniać rzeczy razem z dzieckiem lub po tym jak dziecko skończy mówić, dopowiedzieć kilka swoich słów.

Najprzyjemniej oczywiście gra się w kilka osób. Możemy umówić się, że dzieci losują po 5 kart (rączek) i kolejno wymieniają rzeczy. Po pierwsze przedszkolaki uczą się – wymieniając pasujące do kategorii słowa, a po drugie słuchają, jak robią to inni.

Szablon dłoni poniżej, ale możemy odrysować dłonie dziecka

lub rodzica to dodatkowo umili nam czas 🙂