CZYM JEST HIGIENA CYFROWA I JAK O NIĄ ZADBAĆ W RODZINIE?

Czym jest higiena cyfrowa i jak o nią zadbać?

Higiena cyfrowa to zespół czynności i postaw , mających zapewnić bezpieczne użytkowanie z  urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób , aby nie stanowiło to zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

We współczesnym świecie nowe technologie są obecne we wszystkich obszarach naszego życia . Pełnią pomocną  rolę w wielu codziennych czynnościach: od zakupów on-line, przez dostęp do informacji, po możliwości utrzymywania kontaktu na odległość .  Używanie nowych technologii wymaga od nas świadomych wyborów i odpowiedzialnych postaw , jeśli chcemy  modelować dzieciom taki sposób korzystania  z nich, który pozwala cieszyć się z udogodnień oraz minimalizować zagrożenia . Kluczowe jest zastanowienie się kiedy, jak i do czego używamy urządzeń cyfrowych oraz zadbanie o równowagę i zapewnienie czasu wolnego od technologii, który pozwala skupić się na realnych relacjach.

OD CZEGO ZACZĄĆ DBANIE O HIGIENĘ CYFROWĄ W RODZINIE?

Kontroluj czas spędzany przez dziecko przed ekranem.

Nie należy używać ekranów tuż przed zaśnięciem albo podczas wykonywania innych czynności typu jedzenie. Pamiętajmy o tym , że nie tylko ilość czasu w Internecie jest ważna , ale także jego jakość.

Buduj alternatywę do świata cyfrowego.

Problem nadużywania przez dzieci nowych technologii rozpoczyna się wówczas,  kiedy jedynym dostępnym dla dziecka światem jest świat cyfrowy. Dzieci , które nie mają zainteresowań łatwiej uzależniają się od nowych technologii.

Planuj czas wspólnie z dzieckiem bez nowych technologii .

Domowe cyfrowe detoksy to doskonały czas , aby wspólnie cieszyć się realną bliskością i obecnością. Regularnie i wspólnie odłączajcie się od cyfrowych narzędzi ekranowych.

Zadbaj o dobry sen.

Mózg ludzki odpoczywa i właściwie regeneruje się tylko podczas dobrego snu. Do sypialni nie zabierajcie żadnych urządzeń cyfrowych, godzinę lub dwie przed zaśnięciem pozostawajcie offline.

Twórzcie domowe zasady korzystania z nowych technologii.

Zasady te pomogą Wam w sposób odpowiedni zarządzać cyfrowymi narzędziami ekranowymi, przygotują dzieci do właściwego korzystania ze smartfona, w wieku późniejszym. Pamiętajcie, że wypracowane wspólnie zasadą dotyczą wszystkich członków rodziny.

Dbaj o dobrą relację.

Właściwie zbudowana relacja  dzieckiem jest najlepszym czynnikiem który chroni je przed jakimkolwiek wejściem w problem. Kontakt w sieci różni się od relacji osobistej.

Opracowano na podstawie:

1. Maciej Dębski, Anna Hady, Nowe technologie w domu. Krótki poradnik dla rodziców.
  2. Grafika pochodzi ze strony: https://dbamomojzasieg.pl/#