Poznajemy zwyczaje ludowe-„Andrzejki”

W naszym przedszkolu pragniemy zapoznawać dzieci z tradycyjnymi obrzędami i zwyczajami ludowymi. Jedną z nich są „Andrzejki”. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat. Kiedyś była połączona przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Ich patronem był św. Andrzej Apostoł, którego pamięci poświęcony jest ostatni dzień listopada. Dziś 29 i 30 listopada to przede wszystkim czas wesołych zabaw przed zbliżającym się adwentem. Ten stary, ludowy zwyczaj dostarcza dzieciom wielu przeżyć i emocji oraz integruje grupę. Tegorocznym „Andrzejkom” towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytmie tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów”, czytania z „magicznej kuli” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Dzień ten dostarczył dzieciom wiele radości, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia ciekawości oraz chęci poznawania naszych tradycji ludowych.