Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych odwiedziły Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej, gdzie obejrzały wystawę pod hasłem: „Biała Piska ze strychu”. Na wystawie zostały wyeksponowane różnorodne przedmioty, którymi posługiwali się dawniej mieszkańcy naszego miasta i jego okolic. Wśród eksponatów znaleźć można między innymi urządzenia z rozebranego kilka lat temu młyna, który był w przeszłości jednym z największych miejsc pracy w naszej miejscowości.
Zainspirowani wystawą postanowiliśmy utworzyć w przedszkolu „Kącik regionalny”. Do pomocy w jego organizacji zaangażowaliśmy rodziców, którzy pomogli nam zdobyć przedmioty, związane z historią naszego miasta i regionu. „Kącik” powstał dzięki życzliwości wielu ludzi, którzy podzielili się z nami swoimi rodzinnymi pamiątkami i „skarbami”. Dużo miejsca zajmują w nim przedmioty codziennego użytku: żelazko na duszę, tara, kołowrotek, magiel, przetak, kijanka, naczynia ceramiczne i drewniane, narzędzia pasieczne. Piękne tło dla eksponatów stanowią zabytkowy kufer, ławy i kredens, a także materiały i tkaniny z regionalnym sznytem: chodnik robiony na krosnach oraz haftowane i robione na szydełku serwetki, które były kiedyś ozdobą i wizytówką każdego mazurskiego domu.
Dziś dekoracje, narzędzia i inne akcesoria domowe wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś, ale dzięki kącikowi i wspólnej pracy nauczycieli oraz rodziców, każdy przedszkolak może podziwiać piękno i różnorodność naszego regionu. Organizacja wystawy była świetną okazją do zaangażowania dzieci i rodziców do wspólnych poszukiwań na rodzinnych strychach i w piwnicach przedmiotów, które nie są już używane, a których historia stanowi dla dzieci ważny etap poznawania swoich korzeni, dostrzeżenia tego, co zmieniło się przez pokolenia w otaczającym świecie, kulturze, zwyczajach i języku. Kącik jest również sentymentalną podróżą w czasy minione dla rodziców i dziadków naszych przedszkolaków, którzy odwiedzając przedszkole, oglądają przedmioty znane im z dzieciństwa. Zgromadzone eksponaty pomogły uzmysłowić dzieciom, jak wielka jest różnorodność i bogactwo wytworów myśli i rąk naszych przodków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi rodzinnymi pamiątkami i „skarbami”.