Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
W naszym przedszkolu wszystkie grupy aktywnie włączyły się w obchody DBI. W czasie zajęć wychowawczynie poszczególnych grup inicjowały działania propagujące bezpieczny dostęp dzieci do zasobów internetowych, zaznajamiając je z problematyką bezpieczeństwa w Internecie. Staraliśmy się również podkreślać siłę współdziałania dzieci i dorosłych, wychowawców oraz rodziców, w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, które staje się coraz większym wyzwaniem.
W ramach obchodów DBI w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs literacki „Przedszkolak bezpieczny w sieci- zasady wierszem pisane”. Do udziału w nim zostały zaproszone wszystkie dzieci w wieku 5-6 lat wraz z rodzicami.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było napisanie wiersza/rymowanki o tym, jak unikać zagrożeń i niebezpieczeństw, jak być bezpiecznym w sieci, stworzenie swojego kodeksu wskazówek.
Celem konkursu było:
1. Zachęcenie dzieci i rodziców do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej.
2. Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych autorów, a także popularyzacja ich twórczości.
3. Popularyzowanie wśród przedszkolaków bezpieczeństwa korzystania ze stron internetowych oraz zachowanie bezpieczeństwa w sieci.
4. Promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu, jako źródła wartościowych informacji i przestrzeni do propagowania właściwych zachowań społecznych.
W konkursie wzięło udział 5 uczestników i ich rodziców. Komisja w składzie:
Jadwiga Frąckiewicz, Anna Parda, Emilia Borawska-Jackiewicz przyznała:
I miejsce
Marcelina Duda
II miejsce
Alicja Czarnecka
III miejsce
Lena Szarowska
Dyplomy za udział otrzymały:
Amelia Hećman
Alicja Makowska