BAJKI LOGOPEDYCZNE

 

Bajki logopedyczne przeplatane są ćwiczeniami artykulacyjnymi. Bajki wspierają  profilaktykę logopedyczną oraz ćwiczenia wad wymowy w tym terapię głosek [sz, ż, cz, dż]. Do realizacji niektórych ćwiczeń logopedycznych na podstawie  udostępnionych bajek, będą niezbędne różne przedmioty i materiały, spis w linkach. Wszystko możemy oczywiście modyfikować i wykorzystywać przedmioty dostępne w domu. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ZXIta708SnQ

BAJKA 2.

https://www.youtube.com/watch?v=E_nS3tNhT18

BAJKA 3.

,,WESOŁE MIASTECZKO” źródło brzeczychrzaszcz.pl

Rodzic czyta treść bajki, prosi dziecko o wykonywanie czynności opisanych w tekście.
Wybieramy się dzisiaj do wesołego miasteczka. Idziemy pieszo alejką (tupiemy). Drzewa szumią: szszszsz (rękami machamy nad głową). Zaczynamy podskakiwać: prawy łokieć do lewego kolana, lewy do prawego. Lecimy samolotem (żżżżż) (ruch głowy od lewej do prawej strony), jedziemy pociągiem (czczczczcz) (głowa kiwa się: góra – dół) i na koniec samochodem: dżdżdż. Jesteśmy już na miejscu. 
*Najpierw idziemy na huśtawki (język „huśta” się od jednego do drugiego kącika ust),
* potem wsiadamy do karuzeli (język oblizuje wargi przy otwartych szeroko ustach),
* na koniki (kląskanie, parskanie),
* zjeżdżalnię (język unosi się w stronę nosa, po czym „zjeżdża” w dół).
Na koniec rozpalamy ognisko i śpiewamy: lalalala, lololo, lelele, lululu, lilili (przy otwartych ustach, broda się nie rusza).
      Zmęczeni, wracamy z wesołego miasteczka (tupiemy). O! Patrzcie! Skrzaty. Jeśli będziemy cicho, to może ich nie spłoszymy. Skrzaty rozmawiają w swoim języku. Spróbujmy mówić tak jak one. Posłuchajmy, co mówi pierwszy. Powiedział: bla ble bla ble… (powtarzamy), drugi: tdn, tdn, tdn…(powtarzamy), trzeci: lelum polelum, lelum polelum…(powtarzamy). Cichutko na paluszkach idziemy dalej. O! Patrzcie, konie! Wsiadamy na nie i jedziemy: patataj, patataj (powtarzamy). Zmieniamy środek transportu. Teraz jedziemy na drewnianych wózkach: dddd . A teraz kolejką liniową: żżżżż.  Dotarliśmy do domu. Wita nas tata (całusy). Zmęczeni dniem, zasypiamy.