WIOSENNE ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE

1. „Wiosenne porządki” – ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

Zabawa polega na odczytaniu przez dorosłego historyjki oraz zademonstrowaniu ćwiczeń języka, które mają wykonać dzieci. Zachęcam do wykonywania ćwiczeń przez dzieci przed lustrem.

Idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy firanki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język na dolne dziąsła). Jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy, uśmiechamy się (wargi rozciągają się w uśmiechu) i cmokamy z zadowoleniem („buziaczki”).

2. „Misie” – ćwiczenia oddechowe.

Dzieci leżą na plecach, trzymając rękę na brzuchu. Misie śpią (wdech nosem – brzuch unosi się, wydech nosem – brzuch opada). Misie budzą się, przeciągają i ziewają (wdech ustami – ręce za głowę, wydech ustami – ręce wracają). Misie wdychają powietrze ustami i mruczą – mmmm (ciszej i głośniej); palec dotyka skrzydełek nosa, aby wyczuć wibrację. Potem mruczą: mmmma, mmmme, mmmmo, mmmmu. Misie cieszą się, że przyszła wiosna i zaczynają śpiewać: aaaaa, ooooo, eeee, uuuuu, yyyyy, iiiiiii.

3. „Naśladujemy zwierzęta” – ćwiczenia ruchowe połączone z naśladowaniem głosów zwierząt: 

Bocian (kle, kle) – dzieci stoją na jednej nodze.

Żaba (kum, kum) – skaczą w przysiadzie.

Ptaki (fi u – fi u – tijo – tijo) – bieg i „machanie skrzydełkami”.

Kukułka (ku – ku) – przysiad.

Mucha (bzz…) – bieg na czworakach.

4. „Zagadki słuchowe” – zabawa słuchowa

Poniżej zamieszczone są linki z odgłosami wybranych zwierząt. Zachęćcie dzieci do wysłuchania ich i odgadnięcia, jakie zwierzę bądź owad je wydaje.

http://xn--odgosy-5db.pl/zaby02.php

http://xn--odgosy-5db.pl/swierszcz01.php

http://xn--odgosy-5db.pl/komar.php

http://xn--odgosy-5db.pl/pszczoly.php

http://xn--odgosy-5db.pl/ptak01.php

Opracowanie w oparciu na materiały:

Zabawy logopedyczne na cztery pory roku. Scenariusze do zajęć grupowych dla dzieci w wieku przedszkolnym Dorota Krupa i Jolanta Pszczółka, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Wydanie I, Kraków 2009, str. 61-62.

Strony internetowe: http://xn--odgosy-5db.pl