Informacje dla rodziców dzieci nowoprzyjętych

Informacje związane z właściwą organizacją pobytu dziecka w przedszkolu:

 • Przedszkole jest czynne od 6.30 do 16.00, realizacja podstawy programowej przebiega od 7.30 do 12.30, oznacza to, że w tym czasie dziecko jest w przedszkolu bezpłatnie, pozostałe godziny wychowania przedszkolnego są płatne: 1,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę.
 • Grupy pięciogodzinne pracują w godzinach 7.30-12.30.
 • Z uwagi na organizację wyżywienia dzieci należy przyprowadzić najpóźniej do godziny 8.15.
 • Stawka żywieniowa na dzień 01.09.2022r. wynosi:
  • 9,50 zł  (trzy posiłki; śniadanie, obiad, podwieczorek)
  • 8,00 zł (dwa posiłki: śniadanie, obiad)
  • 6,00 zł (obiad)
 • Płatność za wyżywienie i godziny wykraczające poza podstawę programową uiszcza się  do 10-tego każdego miesiąca – gotówką, w sekretariacie przedszkola.
 • W przypadku planowanej nieobecności dziecka należy zgłosić ją dzień wcześniej do godziny 9.30 (z uwagi na konieczność planowania wyżywienia).
 • Rodzice w trudnej sytuacji materialnej mogą się zwrócić do  Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o dofinansowanie posiłku.
 • Dziecko do przedszkola przychodzi zdrowe – katar i kaszel to też choroba.
 • Ubiór dziecka w przedszkolu – wygodny i praktyczny, najlepiej na „cebulkę”.
 • Dziecko uczęszczające do przedszkola powinno być w miarę samodzielne podczas czynności samoobsługowych np. myje prawidłowo ręce, posługuje się sztućcami, sygnalizuje potrzeby fizjologiczne.
 • Rodzice odbierają dziecko z przedszkola osobiście lub upoważniają do odbioru  na piśmie  inną osobę dorosłą (wzory upoważnień będą dostępne u nauczyciela grupy).
 • Wejście rodziców na teren przedszkola będzie uzależnione od sytuacji pandemicznej oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dziecko należy wyposażyć:

 • Woreczek z zapasowym ubraniem: spodnie, leginsy, bielizna, skarpetki, koszulka, itp. (podpisany worek prosimy pozostawić w indywidualnej półce dziecka w szatni przedszkolnej).
 • Pościel na leżak: mała poduszka, cienka kołderka ( leżakuje gr. 3 latków-9 godzinna).
 • Piżamka lub zmienna koszulka  do leżakowania (wygodna, praktyczna do samodzielnego ubioru).

     JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ W  PRZEDSZKOLU 

 1. Rano staraj się szybko pożegnać z dzieckiem i wyjść z przedszkola.  Zbyt długie pożegnania tylko potęgują stres. Zdecydowanie trzeba do minimum skrócić czas rozstania przed zostawieniem malucha w przedszkolu.
 2. Z reguły każde dziecko uspokaja się po zamknięciu drzwi sali, gdyż absorbują je nowi koledzy, zabawki, a panie nie pozostawiają malucha samego z jego smutkiem: przytulają, biorą na kolana, uspokajają zajmując uwagę czymś miłym i pozytywnym.
 3. Pozwól dziecku zabrać z domu ulubioną maskotkę, przytulankę.
 4. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli to zrobisz chociaż raz, dziecko będzie wiedziało, że  łzami można na Tobie wszystko wymusić.
 5. Ważne jest, aby już w czasie wakacji rozmawiać i przygotowywać dziecko do planu dnia przedszkolnego. Warto opowiedzieć, jak wygląda dzień w przedszkolu: opowiedzieć o posiłkach jedzonych wspólnie przy stołach (śniadanie, obiad, podwieczorek), ciekawych zajęciach, zabawach z paniami i z dziećmi, czytaniu bajek i najważniejsze o tym, że w przedszkolu na pewno pozna nowych kolegów i koleżanki.
 6.  Nie zmuszaj dziecka do opowiadania, o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. Zaczekaj, aż samo będzie na to gotowe i niepytane, zacznie opowiadać o wydarzeniach dnia.
 7. Podstawą bezpiecznego dla wszystkich funkcjonowania w przedszkolu są proste i jasne zasady (Np: Słuchamy Pani; Nie biegamy w sali, szatni, w łazience; Bawimy się zgodnie; Dzielimy się zabawkami; Sprzątamy zabawki; Posiłki spożywamy siedząc wspólnie przy stołach, wstajemy od stołu, gdy wszyscy zjedzą; Stosujemy zwroty grzecznościowe, itp.). Opowiedz o nich dziecku i wytłumacz, że są one bardzo dobre. Pamiętajmy, że dzieci lubią, kiedy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony wychowawców sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
 8. Pozwól dziecku być samodzielnym. Wiemy, że szybciej jest ubrać malca i że sami zrobimy to lepiej, ale każdy, aby dojść do perfekcji, musi ćwiczyć 🙂 Pamiętajmy, że im dziecko będzie bardziej samodzielne, tym lepiej poradzi sobie w przedszkolu. Dlatego należy zachęcać dziecko i stwarzać mu okazje do samodzielnego ubierania się i rozbierania, wkładania butów,  samodzielnego mycia rąk, wycierania ich ręcznikiem, samodzielnego spożywania posiłków, próbowania nowych dań, samodzielnego korzystania z sedesu, używania papieru toaletowego. Ważne jest także przyzwyczajanie dziecka do spacerowania oraz samodzielnego wchodzenia i schodzenia po schodach.
 1.  Bądź zawsze na czas. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie i zgodnie z obietnicami. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po obiedzie, to dotrzymaj danego słowa, bo dziecko nie zna się na zegarku, wyznacznikiem jego pobytu w przedszkolu są posiłki (przedszkolaki żyją od „posiłku do posiłku”). Czas powrotu do domu jest dla dziecka niezwykle istotny, dlatego tak ważne jest, żeby dotrzymać danego słowa! Jeśli obiecujecie dziecku odebrać je po obiedzie, to odbierzcie je po obiedzie, w przeciwnym razie, dziecko będzie zawiedzione i przestanie Wam ufać.
 2. Wszystkie wątpliwości i pytania kieruj do wychowawczyń grup. Nauczycielki, to osoby, z którymi Wasze dziecko będzie spędzało w przedszkolu większą część dnia (szczególnie dzieci z grup 9-cio godzinnych), możecie więc mieć pewność, że doskonale je poznają. Wszystkie wychowawczynie pracujące w naszym przedszkolu są doświadczonymi pedagogami, dla których najważniejsze jest dobro Waszego dziecka, dlatego zwracajcie się do nich, a z pewnością uzyskacie pomoc i osiągniecie porozumienie. Pamiętajcie! Dziecko widząc, że rozmawiasz z nauczycielkami, poczuje się bezpieczniej.
 3. Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem 🙂                                      

Drodzy Państwo!

Państwa dziecko od 1 września będzie uczęszczało do naszego przedszkola, w związku z tym zależy nam aby rozpoczęcie edukacji przedszkolnej było dla dziecka i Państwa radosne.

Prosimy o wypełnienie ankiety i zapewniamy, iż wszystkie Państwa uwagi zostaną uwzględnione przy planowaniu pracy przedszkola.

Poniżej znajdą Państwo wzór ankiety do pobrania i wydrukowania. Wypełnioną ankietę prosimy dostarczyć do przedszkola na początku roku szkolnego 2022/2023