Propozycje zabaw na 20.01.2022 r.
„Lista przebojów na Dzień Babci i Dziadka”– zabawa przy muzyce.
Drodzy Rodzice zorganizujcie Słoneczkom zabawę taneczną przy przebojach dziadków.
„Przyjęcie dla babci i dziadka” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Poniżej zamieszczamy kilka propozycji do zabaw ruchowych, które możecie zaproponować dzieciom w domu.
Myjemy podłogę – ćwiczenie mięśni grzbietu.
Dzieci w siadzie klęcznym pochylają się do przodu i raz jedną, raz drugą ręką, położoną
na kocyku, wykonują ruchy naśladujące mycie podłogi.
Froterujemy podłogę – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Dzieci kucają i kładą dłonie na złożonym kocyku. Na hasło: Froterujemy podłogę idą na czworakach, przesuwając kocyki dłońmi.
Nadmuchajmy balony – ćwiczenie oddechowe.
Dzieci przykładają dłonie do ust, jakby trzymały przygotowany do nadmuchania balon. Na hasło: Nadmuchujemy balonik – nabierają dużo powietrza i naśladują nadmuchiwanie balonu. Na hasło: Zawiązujemy balon – naśladują zawiązywanie. Na hasło: Dziurawy balon dzieci powoli wydychają zebrane w płucach powietrze, a następnie kładą się na podłodze, udając dziurawy balon, z którego wyleciało powietrze. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Dekorujemy salę – ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
Na hasło: Dekorujemy salę dzieci biorą z pudełka szarfy i naśladują dekorowanie sali serpentynami. Aby „zawiesić dekoracje” w rożnych miejscach sali, spacerują, wspinają się na drabinki i podskakują.
„Zagadki z babcinego kuferka”– zabawa dydaktyczna.
Do zabawy potrzebne będą przykładowe przedmioty tematycznie związane z babcią, np.: naparstek, szydełko, korale,bransoletka,porcelanowa figurka, motek muliny, szpulka, miarka krawiecka, lejek. Oglądamy przedmioty, nazywamy je i określamy, do czego służą. Następnie schowajcie je do pudełka. Zadaniem dziecka jest wyciągnięcie z zamkniętymi oczami, pojedynczo przedmiotu i odgadnięcie jego nazwy. Można poprosić dzieci o dzielenie prostych fonetycznie wyrazów na sylaby, ich przeliczanie, określenie głoski na początku.
„Slalom z babcią lub dziadkiem” – zabawa ruchowa w parach, chodzenie pod dyktando.
Porozkładajcie w pokoju dowolne przeszkody. Rodzic wciela się w rolę babci lub dziadka, a dziecko jest wnuczką/wnukiem i ma zawiązane oczy. „Babcia”lub „dziadek” określają kierunek przemieszczania się oraz liczbę kroków, które ma zrobić„wnuk”, aby pokonać slalom. Następnie możecie się zamienić.
„W mojej babci, w moim dziadku podziwiam…” – zabawa słowna.
Zachęcamy do porozmawiania z dziećmi na temat dziadków, za co ich podziwiają.
„Czerwony Kapturek”– słuchanie bajki, zabawa dramowa.
Przypomnijcie Słoneczkom znaną im bajkę. Następnie pobawcie się z dziećmi w zabawę dramową na podstawie jej treści. Zwróćcie szczególną uwagę na posłuszeństwo wobec opiekunów oraz zasadę niepodawania adresu zamieszkania nieznajomym osobom.