Propozycje zabaw na 24.01.2022 r.

Propozycje zabaw na 24.01.2022 r.

Dzielny szewczyk– słuchanie tekstu W. Widłaka „Smok wawelski” (legenda krakowska)                                                         

Drodzy Rodzice, przeczytajcie Słoneczkom zagadkę:

Jest skrzydlatym zwierzem.

Z paszczy ogniem zieje.

Kto nie jest rycerzem,

szybko przed nim wieje.

Tomasz Plebański

Następnie zachęcamy do przeczytania legendy o najsławniejszym polskim smoku dzieciom i porozmawiania na temat treści w oparciu o przykładowe pytania:  W jakim mieście działy się wydarzenia? Dlaczego mieszkańcy nie chcieli, żeby smok był ich sąsiadem? Kto próbował przepędzić smoka? Kto zgłosił się do króla z pomysłem pokonania strasznego zwierza?W jaki sposób szewczyk poradził sobie ze smokiem? Jakimi cechami odznaczał się szewczyk?Co to znaczy być sprytnym/odważnym/inteligentnym/mądrym?

Smok wawelski

Dawno, dawno temu, za panowania króla Kraka, życie w Krakowie płynęło spokojnie i dostatnio. Tak było do czasu, gdy w jamie nad Wisłą, pod królewskim zamkiem na Wawelu zamieszkał straszliwy, ziejący ogniem smok.

Odtąd życie krakowian stało się nie do zniesienia. Dzień w dzień musieli żywić potwora. Przynosili mu indyki i kury, przyprowadzali krowy i owce.Smok pożerał wszystko i ciągle było mu mało.

– Co robić? – martwił się król Krak. – Wkrótce zabraknie nam jedzenia.

– A wtedy potwor pożre nas – dodał ktoś smutnym głosem.

Próbowano smoka przepędzić. Wielu konnych i pieszych śmiałków ruszało do walki. Żaden nie powrócił… W mieście zapanowała trwoga.Pewnego dnia na zamku króla Kraka zjawił się nieznany gość – młody szewczyk Skuba.

– Królu – rzekł – nie trać nadziei. Mam plan, jak pokonać smoka.

– Ty? – zdumiał się Krak. – Tylu innych przed tobą próbowało… Ale dobrze, spróbuj i ty. Czego ci potrzeba?

Gdy król usłyszał odpowiedź Skuby, zdumiał się jeszcze bardziej. Rozkazał jednak sługom, żeby dostarczyli to, o co szewczyk prosił: owczą skórę,beczkę siarki i beczkę smoły.Skuba przez całą noc szył coś w warsztacie. Przed świtem pojawił się przed smoczą jamą. Zostawił swój niezwykły podarunek i czym prędzej uciekł.

Gdy rankiem smok wyszedł z jamy, zobaczył samotną owcę. Pożarł ją natychmiast. Po chwili poczuł, że coś go pali w środku jak ogień! Nie wiedział, że szewczyk Skuba zaszył w owczej skórze tyle palącej siarki i trującej smoły, ile się tylko zmieściło.Smok rzucił się do Wisły, żeby ugasić ten wewnętrzny ogień. Pił, pił i pił.A brzuch mu rósł, rósł i rósł. Aż tu nagle… Rozległ się przeraźliwy huk, jakby sto armat wystrzeliło na wiwat. To smok rozpękł się na tysiące kawałków.

Całe miasto stanęło na nogi, a wieść o tym, co się stało, rozeszła się lotem błyskawicy. Król Krak wyznaczył Skubę na swojego nadwornego szewca, a po smoku został tylko pomnik i jama na wawelskim wzgórzu. Można je oglądać do dziś.

Wojciech Widłak

„Zawody” – zabawy przy piosence.Poniżej zamieszczamy link do piosenki o zawodach. Zachęcamy do wysłuchania jej i porozmawiania o zawodach, jakie występują w niej.

Drucikowe litery – ćwiczenie małej motoryki z wykorzystaniem drucików kreatywnych.

Jeżeli posiadacie druciki kreatywne w domu, możecie spróbować odtworzyć kształty poznanych liter, a przy okazji poćwiczycie palce oraz utrwalicie literki.

Źródło:   https://dzieciakiwdomu.pl/2015/07/kreatywne-druciki-pomysly-na-zabawe-i-cwiczenie-malej-motoryki.html                                       

Smok ziejący ogniem – papieroplastyka.

Zachęcamy do wykonania smoka z rolki po papierze. Najpierw oklejamy rolkę z zewnątrz kolorowym papierem. Umieszczamy na niej oczy i dziurki od nosa (mogą być z pomponów lub

kulek skręconych z bibuły). Następnie z czerwonej, pomarańczowej i żółtej bibuły wycinamy

paski długości około 20 cm, szerokości 1,5–2 cm. Przyklejamy je lub przyszywamy

zszywaczem (z pomocą nauczyciela) wewnątrz rolki, u wylotu „paszczy” smoka. Słoneczka zaprezentujcie nam jak wasze  smoki zieją ogniem (dmuchając w otwór niezasłonięty bibułą) i pochwalcie się zdjęciem na naszej grupie zamkniętej. Nadajcie smokom imiona.