Dzień mycia rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa UNICEF obchodzona corocznie 15 października. Akcja ta ma edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk.

W przedszkolu przekonujemy dzieci, że mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym i zdrowym trybem życia. Aby wytłumaczyć, dlaczego mycie rąk mydłem jest ważne, przeprowadziliśmy eksperyment, w czasie którego”Kropelki” obserwowały, jak cząsteczki wchodzące w skład drobin pieprzu najpierw przyklejają się do palca, a po umyciu rąk mydłem, odsuwają się od niego (przez zmniejszenie napięcia powierzchniowego). Dzieci żywiołowo reagowały na wyniki doświadczenia. Przekonały się, że mydło „odpycha” brud. Po zakończeniu eksperymentu udaliśmy się do łazienki, gdzie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego mycia rąk. Następnie, podczas zajęć plastycznych „Kropelki” wykonały plakaty zachęcające do mycia rąk.