“Ekokulturalne Przedszkole”

„Ekokulturalne przedszkole” to projekt ekologiczny dla przedszkoli, którego organizatorem jest wydawca miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA. Zadaniem projektu jest inspirowanie nauczycieli do podjęcia konkretnych działań ekologicznych w placówkach, jak i do promowania ekokultury wśród przedszkolaków. Projekt realizowany był w terminie                       od 1 września 2020 roku do 1 czerwca 2021 roku.

Dzieci z grupy „Rumianki” z Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej zrealizowały następujące zadania do ogólnopolskiego projektu EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE:

– EKOKULTURA – nawiązywanie współpracy z rodzicami na rzecz środowiska –

„Rumianki” posadziły przed Przedszkolem zakupione przez rodziców surfinie i pelargonie. Dzieci i rodzice włączyli się w ten sposób w społeczną akcję mającą na celu poprawę warunków życia pszczół. Dzieci poznały ciekawostki z życia tych pożytecznych owadów. Podczas codziennych aktywności edukacyjnych dzieci wykorzystywały materiały przyrodnicze, w które zaopatrywały się podczas spacerów z rodzicami.

– EKOPLASTYKA – planowanie ekologicznych prac plastycznych –

W ramach recyklingu dzieci wykonały m.in. lampion adwentowy z kartonu, upominek dla mamy i taty ze słoika, ekologiczną laurkę dla leśnika, ekologiczne doniczki z wielkanocnym owsem, makietę wioski Smerfów, recyklingowe zakładki do książek.

– EKOPRZESTRZEŃ – tworzenie otoczenia przyjaznego środowisku –

Dzieci dbały o czystość wokół przedszkola, wymyślały w jaki sposób można zastąpić plastik  w życiu codziennym, poszerzyły wiedzę na temat swojej planety, utrwaliły sposoby dbania  o środowisko naturalne. Podczas codziennej aktywności w przedszkolu pamiętały o oszczędzaniu wody, energii elektrycznej oraz segregacji odpadów.