16.04.2021 r. – PIĄTEK

16.04.20121 PIĄTEK

„Dbamy o zdrowie” –  rozmowa kierowana. Poniżej zamieszczamy treść wiersza. Zachęcamy do przeczytania go dzieciom i porozmawiania na temat, w jaki sposób dbamy o zdrowie. Zapytajcie się dzieci, co należy zrobić, gdy się zachoruje?  Możecie również zaproponować dzieciom rozwiązanie zagadek.

“Dbamy o zdrowie”

Zdrowie to jest ważna sprawa,

a więc o nie wszyscy dbamy.

Wiele warzyw i owoców

z apetytem zajadamy.

Jemy sery i jogurty,

sportem też się zajmujemy…

Uśmiechamy się do wszystkich,

no bo zdrowi być pragniemy.

                                               Iwona Rup

Wyciągnie stetoskop i z uśmiechem obsłucha.

Zajrzy do gardła, zajrzy do ucha.

Stanąć na nogi zawsze ci pomoże.

O kim mówimy? O panu… (doktor)

Sprawdzi stan twojego uzębienia.

Sprawi, by uśmiech na buzi promieniał. (stomatolog)

Kiedy oko boli cię

lub zaczynasz widzieć źle,

wtedy idź do specjalisty,

czyli do… (okulista)

„Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami” – zabawa ruchowa. Zachęcamy do znanej Słoneczkom już zabawy https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I

„Guzikowe układanki” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez odwzorowywanie. Zabawa polega na  ułożeniu lub narysowaniu przez Rodzica wzoru, np.: serce, krzyżyk, koło. Dzieci  próbują odtworzyć takie same kształty z rozsypanych guzików.

 „Jaka cyfra?” – zabawa matematyczna. Rodzic układa po swojej prawej stronie wycięte kartoniki przedstawiające cyfry od 1 do 8. W pudełku obok leżą patyczki lub kredki. Dziecko zamyka oczy i losuje jeden kartonik. Jego zadaniem jest wyjęcie tylu patyczków/kredek,  ile wskazuje cyfra, i ułożenie z nich dowolnego kształtu.

„Ostrożnie z lekami” – pogadanka w oparciu o film edukacyjny.  Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego i porozmawiania z dziećmi na temat zasad dotyczących przyjmowania leków https://www.youtube.com/watch?v=8-ES6CjnmtU