12.04.2021 r. – PONIEDZIAŁEK

12.04.2021 PONIEDZIAŁEK

„Zaczarowany kuferek” – zagadki słowne. Poniżej zamieszczamy treści zagadek. Zachęcamy do przeczytania ich dzieciom. Po odgadnięciu zagadki, zapytajcie się Słoneczek na jaką głoskę zaczynają się wszystkie trzy wyrazy. 

To małe warzywo, okrągłe jak kula.

Gdy kroisz, szczypie w oczy, a zwie się… (cebula)

W sklepach na półkach wartość wskazuje.

I wiesz już na pewno, ile coś kosztuje. (cena)

Jeździ po różnych zakątkach na świecie.

Klauna i akrobatów w nim znajdziecie. (cyrk)

„Zaczarowany kuferek” – zabawa słowna. Usiądźcie z dziećmi naprzeciwko siebie, po środku połóżcie zamykane pudełko. Powiedzcie dzieciom, że jego zawartość jest niewidzialna i  musicie sprawdzić, co się w nim znajduje. Zanurzcie rękę w kuferku i udajcie, że wyjmujecie coś ze środka  mówiąc np.: Wylosowałam cebulę! Spójrz, jaka jest okrągła! Następnie poproście dziecko, aby zrobiło podobnie – wymyśla przedmiot o nazwie zaczynającej się na głoskę „c” opisując jego wygląd np.: cegła, cukierek, cytryna, cukinia, cymbałki, cukier.

 „Zdrowy uśmiech” – zabawa plastyczna.   Zachęcamy do wykonania dowolnej pracy plastycznej dotyczącej zdrowych zębów. Poniżej zamieszczamy inspiracje, które możecie wykorzystać. Zęby można wykonać z ziaren fasoli, bądź końcówek patyczków higienicznych.

„Masażyk” – rysowanie palcem na plecach. Zachęcamy do rysowania dzieciom na plecach różnych kształtów, poproście Słoneczka, aby spróbowały odgadnąć co rysujecie. Następnie możecie zamienić się rolami.

„Ca, ce, co, cu, cy” – zabawa artykulacyjna. Poproście dzieci, aby powtarzały sylaby. Zwróćcie uwagę, aby język znajdował się za dolnymi zębami.

„Ile sylab?” – zabawa matematyczna. Poproście dzieci, aby podzieliły na sylaby, a następnie przeliczyły liczbę sylab poprzez układanie kredek. Jedna kredka odpowiada jednej sylabie.  Przykładowe wyrazy: cebula, cukier, Calineczka, celować, cytryna.