02.04.2021r.

Dziś omówimy kolejne zwyczaje związane z Wielkanocą.

Wysłuchajcie uważnie wiersza. Poproście o przeczytanie rodzica lub starsze rodzeństwo.

„Śmigus-dyngus”

Wczesnym rankiem, po kryjomu,

Michał skrada się po domu.

Z ogromnymi psikawkami

właśnie schował się za drzwiami

Aj, ratunku! Co się dzieje?

Kto to na mnie wodę leje?

Wszystkich oblał dziś Michałek,

bo dziś lany poniedziałek!

Monika Niewielska

Lany Poniedziałek. To jedna z ulubionych świątecznych zabaw, nie tylko dla najmłodszych. Jest to zwyczaj, obchodzony w Polsce już od kilkuset lat. Jeśli pogoda dopisuje, śmigus-dyngus warto zorganizować w ogrodzie lub na podwórzu. Pozwoli to uniknąć suszenia wnętrza domu. A jak w Waszych domach obchodzi się Lany Poniedziałek?

„Koszyczek Wielkanocny” – na podstawie filmu i własnych doświadczeń porozmawiajcie na temat produktów, które należy włożyć do koszyczka. Może wiecie dlaczego takie, a nie inne produkty znajdują się właśnie w nim? W dniu święcenia pokarmów pomóżcie Rodzicom przygotować koszyczek wielkanocny.

Ćwiczenia gimnastyczne: https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

2 kwietnia obchodzimy „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu, inicjowane są liczne kampanie np. „Zaświeć się na niebiesko”. W ramach akcji ważne budynki w dużych miastach są podświetlane właśnie w tym kolorze. Także każdy z nas może aktywnie włączyć się do akcji np. poprzez założenie niebieskiego ubrania albo zaakcentowania kolorem niebieskim swoich stron internetowych. A dlaczego kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu. Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

„Wielkanocne memo interaktywne”

https://wordwall.net/play/13791/691/200?fbclid=IwAR2CiFm_2E5FDTpZYwLEeXrMJ5lVuFgPtNQxgInERknCQltuqORdIpSBCvs