31.03.2021

Drogie „Kropelki”, Szanowni Rodzice!

Serdecznie zachęcam Was do skorzystania z przygotowanych przeze mnie propozycji zabaw, ćwiczeń i działań, które możecie wykonać w domu

W tym tygodniu tematem zajęć w grupie „Kropelki” będą przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Temat dnia: JAJKO – JAKIE JEST W ŚRODKU?

ZABAWA BADAWCZA: Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z jajkami. Zachęcam Was do zapoznania dzieci z budową jajka. Możecie wspólnie obejrzeć i porównać jajka, które macie w domu. Zaprezentujcie dzieciom jajka gotowane (obrane i w skorupkach), surowe.
Zachęcam Was do ich oglądania, określania wyglądu, budowy, smaku, zapachu.

Zastanówcie się:

  • Jakiego koloru mogą być skorupki jajek?
  • Jakie jest jajko, gdy obierzemy je ze skorupki?

„Jajko ugotowane i jajko surowe”. Przekrójcie ugotowane jajko na połowę, wskażcie i nazwijcie żółtko i białko. Następnie rozbijcie jajko surowe i oddzielcie żółtko od białka.

Zastanówcie się:

  • Jak wygląda w środku jajko ugotowane, a jak jajko surowe?
  • Czym się różnią?
  • Czy lubicie jeść jajka? Jeśli tak, to w jakiej postaci lubicie je jeść?

Zabawy mają na celu rozbudzanie ciekawości dzieci, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego oraz zachęcanie ich do dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Poniżej znajdziecie pomysły na eksperymenty z wykorzystaniem jajek, które możecie wykonać w domu.

ROZWIJANIE SAMODZIELNOŚCI: zachęcam Was, abyście stwarzali dzieciom okazje i zachęcali je nie tylko do samodzielnego spożywania posiłków, ale także do pomocy podczas przygotowywania prostych dań. Dzisiejsze zajęcia mogą być świetną okazją do wykonania kolorowych, wiosennych kanapek.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU: gorąco zachęcam Was do spędzania czasu poza domem. Wybierzcie się na spacer do parku, wyjdźcie do ogrodu, jeśli możecie, udajcie się do lasu… Poszukajcie wspólnie śladów Wiosny. Pamiętajcie! Żadne ćwiczenia, ani zabawy nie zastąpią ruchu na świeżym powietrzu i bezpośredniego kontaktu z przyrodą!!!

Źródła materiałów zamieszczonych na stronie: YouTube