05.11.2020

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu tematem zajęć w grupie „Kropelki” była kapryśna, jesienna pogoda. Zachęcam Was do skorzystania z przygotowanych przeze mnie propozycji zabaw i ćwiczeń, które możecie wykonać wspólnie z dziećmi w domu.

Temat zajęć: Kropelki deszczu

ZABAWA SŁUCHOWA „Deszczyk pada kapu, kap…”. Do zabawy będą potrzebne kredki lub patyczki. Poproście dziecko, aby wystukało kredkami/patyczkami o blat stolika rytm padającego deszczu nadając mu różne tempo i różne natężenie: szybko/wolno, mocno/delikatnie.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat: „Co nam daje deszcz?”. Możecie zadać dziecku następujące pytania:

Czy lubisz deszcz? Dlaczego?

Dlaczego deszcz jest potrzebny?

Co by było, gdyby deszcz przestał padać?

Zabawa ma na celu rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej oraz poznawanie właściwości deszczu.

UTRWALENIE PIOSENKI „Płyną chmurki, płyną mgiełki”. Zachęcam Was do wysłuchania piosenki „Płyną chmurki”, którą znajdziecie poniżej, albo klikając w link:

https://www.youtube.com/watch?v=4wiLDBPed48

Zachęćcie dzieci do przypomnienia sobie tekstu piosenki i zilustrowania jej treści ruchem.

Płyną chmurki… (muz. Fr. Rybicki, sł. L. Krzemieniecka)

  1. Płyną chmurki, płyną mgiełki, deszcz rozsypał swe perełki
    ref.: Cały świat w deszczu pływa, jesień, jesień prawdziwa.
  2. Płyną chmurki, chłód na dworze, czas parasol już otworzyć.
    ref.:Cały świat w deszczu pływa, jesień, jesień prawdziwa.

ROZWIJANIE SAMODZIELNOŚCI PODCZAS WYKONYWANIA CZYNNOŚCI HIGIENICZNYCH: zachęcam Was, do stwarzania dzieciom okazji do jak największej samodzielności. Warto utrwalać nabyte umiejętności w zakresie załatwiania potrzeb fizjologicznych, albo wykorzystać obecną przerwę w działalności przedszkola na dalsze rozwijanie tych czynności. Proszę, zwróćcie szczególną uwagę na konieczność mycia rąk po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie do domu, po zabawie, po kontakcie ze zwierzętami, itp. Dokładne mycie rąk jest szczególnie ważne w dobie pandemii, kształcimy je od pierwszego dnia pobytu dzieci w przedszkolu.