Teatrzyk Kamishibai

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

“Kropelki” poznały teatr kamishibai dzięki Pani Emilii Borawskiej-Jackiewicz, która realizuje w naszym przedszkolu autorski projekt edukacyjny pt. “Kamishibai-Kino dla oczu i uszu”.

Po obejrzeniu i wysłuchaniu opowiadania pt. “Smakoszka”, dzieci utrwaliły wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych i segregowały produkty i żywność, dzieląc je na zdrową oraz szkodliwą dla człowieka.