Szanowni Rodzice!
Poniżej znajdą Państwo aktualizację wytycznych dla przedszkoli Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązujących od 19 listopada 2020r.
Bardzo prosimy o zapoznanie się z:
PROCEDURAMI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCYMI ZAPOBIEGANIU I PRZECIWDZIAŁANIU COVID-19 WŚRÓD DZIECI, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA W TRAKCIE PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU ZAJĘĆ obowiązującą od 1 września 2020r.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCA ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19 WŚRÓD DZIECI, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA W TRAKCIE PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU ZAJĘĆ
§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
- Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-COV-2 wśród dzieci oraz pracowników przedszkola, w trakcie prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 2
PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECI Z MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA W BIAŁEJ PISKIEJ W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO COVID- 19
- Do przedszkola przyjmowane są wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do przedszkole przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Przed wejściem do budynku do przedszkola, każdy rodzic powinien rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Dziecko nie powinno zabierać z domu do przedszkola swoich zabawek, ani innych przedmiotów. Ograniczenie nie dotyczy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W takich przypadkach rodzice powinni zadbać o to, aby zabawki były regularnie czyszczone, prane lub dezynfekowane.
- Rodzice będą wpuszczani tylko do przestrzeni wspólnej (szatnia). Ograniczenie nie dotyczy rodziców dzieci trzyletnich i nowoprzyjętych, które nie przechodziły okresu adaptacji.
- Z szatni dzieci będą zaprowadzane do poszczególnych sal przez pracowników przedszkola.
- Po zakończonych zajęciach dzieci z sal przyprowadzają pracownicy przedszkola i przekazują rodzicom oczekującym w szatni.
- Wskazane jest, aby dziecko odbierała jedna osoba, aby ograniczyć przebywanie w placówce osób trzecich.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dziecko powinni zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, jak i innych rodziców, wynoszący co najmniej 1,5 m.
- Drzwi wejściowe do budynku przedszkola z względów bezpieczeństwa będą zamknięte od godziny 9.00-12.00 i 13.00-14.30.
§ 3
ORGANIZACJA GRUP PRZEDSZKOLNYCH (OPIEKI)
- Każda grupa przedszkolna ma przyporządkowany oddział, w którym przebywa wraz z wyznaczonymi pracownikami przedszkola.
- Zabronione jest organizowanie zajęć z udziałem osób niebędących nauczycielami przedszkola.
- Sale, w których przebywają dzieci są wietrzone przez nauczyciela prowadzącego grupę co najmniej raz na godzinę.
- Dzieci mają przyporządkowane indywidualne półeczki w szatni oraz półki na pościel. Półki są systematycznie dezynfekowane.
- Pościel jest oddawana rodzicom do prania raz w tygodniu.
- Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, po wcześniejszym zdezynfekowaniu znajdującego się tam sprzętu.
- Zaleca się jak najczęstsze korzystanie z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu zmianowości grup.
- Ćwiczenia gimnastyczne i poranne powinny być w miarę możliwości prowadzone przy otwartych oknach.
- Należy ograniczyć organizowanie spacerów i wycieczek z dziećmi poza teren przedszkola(park, wycieczki do instytucji, spacer ulicami miasta), szczególnie kiedy występuje wzrost zagrożenia epidemiologicznego (kolor żółty i czerwony).
- Nauczyciele powinni posiadać aktualne numery telefonów do rodziców, opiekunów do szybkich kontaktów, w tym również do kontaktów z PISE, w sytuacji wprowadzenia np. kwarantanny.
- W sytuacji, kiedy dziecko przejawia symptomy chorobowe, pracownik przedszkola dokonuje pomiaru temperatury dziecka, na podstawie pisemnej zgody rodzica. Do pomiaru temperatury wykorzystywane są termometry bezdotykowe, w które wyposażona została większość oddziałów przedszkolnych.
- Dziecko z symptomami chorobowymi będzie niezwłocznie odizolowane od grupy, do wydzielonego pomieszczenia. Nauczyciel informuje dyrektora i rodzica o sytuacji i ustalają wspólnie dalszy sposób postepowania (odebranie dziecka przez rodzica z przedszkola, wezwanie karetki).
§ 4
HIGIENA, CZYSZCZENIE, DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
- Przy wejściu do przedszkola znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego powinna korzystać każda osoba dorosła wchodząca do placówki. Personel sprzątający odpowiedzialny jest za sprawdzanie stanu pojemnika z płynem i uzupełnianie go w razie potrzeby.
- Personel sprzątający regularnie wykonuje prace porządkowe, w tym dezynfekcję powierzchni dotykowych (poręcze, klamki, włączniki świateł, uchwyty), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Prowadzony jest systematyczny monitoring prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni (karty monitoringu).
- W salach zajęć pozostają tylko przedmioty, sprzęty, zabawki, które łatwo można myć i dezynfekować.
- W oddziałach przedszkolnych wykładziny dywanowe są codziennie dezynfekowane (Mikrozid). Raz na dwa tygodnie wykładziny są prane z użyciem odkurzacza piorącego.
- Nauczyciele systematycznie przypominają dzieciom o konieczności zachowania higieny, w tym częstego mycia rąk (po przyjściu do przedszkola, po zabawie, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka i korzystaniu z toalety). W tym celu przeprowadzają pokaz prawidłowego mycia rąk. Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania.
- Personel pomocniczy dba o to, aby pomieszczeniach higieniczno- sanitarnych znajdowały się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
- Pracownicy z objawami chorobowymi zobowiązani są skorzystać z opieki medycznej i powinni unikać przychodzenia do pracy.
§ 5
GASTRONOMIA
- Dzieci młodsze spożywają posiłki w swoich salach przedszkolnych.
- Dzieci starsze 5 i 6 latki korzystają ze stołówki w szkole podstawowej.
- Dzieci korzystają ze stołówki z zachowaniem zmianowości grup oraz odległości między stolikami.
- Stoliki po każdej grupie przedszkolnej są dezynfekowane.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi.
- Dzieci mają stały dostęp do wody w salach, która jest podawana w kubeczkach jednorazowych.
§ 6
KONTAKT Z OSOBAMI TRZECIMI
- Do niezbędnego minimum należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi.
- W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobami trzecimi, pracownik przedszkola powinien pamiętać o konieczności zachowania dystansu minimum 1,5m, a także ze środków ochrony osobistej- maseczki, rękawiczki.
- Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce.
§ 7
POZOSTAŁE REGULACJE
- Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno- epidemiologicznej oraz służb medycznych.
Wybrane telefony do instytucji:
URZĄD MIEJSKI W BIAŁEJ PISKIE J- 874241350
ZOPO – 874239014
KURATORIUM OŚWIATY W OLSZTYNIE DELEGATURA W EŁKU- 87 7328575, 7328563
PPPS – E W PISZU – 87 4232378
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby koronawirusowej COVID-19 w Miejskim Przedszkolu w Białej Piskiej
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25.08.2020r. oraz Ministra Edukacji Narodowej.
- Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników przedszkola, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika przedszkola.
§ 2
Pomieszczenie na odizolowanie osoby
- W przedszkolu funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej jako „izolatka”). Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujacy. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy przedszkola.
- Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika przedszkola, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.
§ 3
Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika
- Pracownicy przedszkola w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zarażeniu nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia się stanu zdrowa zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 (temperatura, kaszel, duszności), powinien niezwłocznie wstrzymać się od wykonywania pracy, udać się do izolatki, informując jednocześnie o tym dyrektora przedszkola. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki dzieciom.
- O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zdezynfekować powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty itp.)
§ 4
Podejrzenie wystąpienia objawów u dziecka
- W przypadku dziecka przejawiającego wystąpienie objawów choroby COVID-19, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować dziecko od reszty oddziału i pracowników przedszkola.
- W czasie izolacji dziecko musi pod opieką nauczyciela lub innego pracownika przedszkola.
- O wystąpieniu u dziecka objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.
- W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19.
- W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami przedszkola lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie przedszkola.
§ 5
Pozostałe regulacje
- W przypadku wystąpienia u dziecka lub pracownika przedszkola objawów choroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku przedszkola.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników przedszkola oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.